Miłość i mierzeja bez przerwy

  • Opublikowany: 14 lutego 2020

    W najbardziej miłosnym dniu roku w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej aktywiści z Obozu dla Mierzei zorganizowali happening przeciwstawiający się inwestycji.

Wczesnym rankiem przy temperaturach 0 do 2 stopni na teren po wyciętym lesie wniesiono łóżko. W sąsiedztwie dźwigów i koparek w błękitnej pościeli położyła się naga para. Tuż obok towarzyszyły im osoby z transparentami  na których były hasła "Make love not canal” (czyńmy miłość nie kanał) oraz „Miłość i Mierzeja bez przerwy”. Walentynkowy protest miał bardzo pokojowy wręcz czuły charakter. Organizatorzy pragną powstrzymać nieekonomiczną inwestycję przekopania jednego z najpiękniejszych zakątków Ziemi. Inspiracją dla właśnie takiej formy protestu był noblowski wykład o czułości Olgi Tokarczuk i przede wszystkim happening z 1969r. Johna Lennona i Yoko Ono.

„ Nawiązujemy do słynnej akcji Johna Lennona i Yoko Ono, którzy przez tydzień leżeli w łóżku dla pokoju. My, mam nadzieję parę albo paręnaście godzin, będziemy leżeć dla matki natury i dla Mierzei Wiślanej“.

Jeśli chcecie wspomóc grupę aktywistów, obejrzeć zdjęcia i fimik z tego wydarzenia lub dowiedzieć się więcej w temacie powstrzymania przekopu zajrzyjcie na fecebook.com/ObozdlaMierzei

Na koniec cytat właśnie z dzisiejszego ich wpisu:

„Na Mierzei Wiślanej rząd i ministerstwo siłą narzucają swoje plany. Wbrew woli mieszkańców, wbrew zaleceniom KE i bez decyzji środowiskowej niszczą unikatowy obszar Natura 2000 i marnotrawią ogromne pieniądze. Naszą odpowiedzią na to działanie będzie właśnie czułość.“


   


ps. Zdjęcia pokazują ogrom zniszczeń dokonanych od lutego 2019r.