Nocne zwiedzanie Muzeum Stutthof 30.07.2015

Muzeum Stutthof zaprasza na „Noc w Muzeum”, która odbędzie się 31 lipca 2015 r. od godziny 21:00.

Podczas nocnego zwiedzania Muzeum Stutthof wystąpi chór mieszany SKONT – TIN – NONT z Unisławia pod dyrekcją Mariusza Bartkowskiego. Utwory będą nawiązywały do idei pokoju, głębi człowieczeństwa i tolerancji. Nie zabraknie także elementów muzycznych związanych z KL Stutthof. Jednym z wykonywanych utworów będzie skomponowana w obozie pieśń „Sen więźnia”, do której słowa napisał Zdzisław Karr-Jaworski, a muzykę Lubomir Szopiński. Nowego opracowania utworu dokonał członek chóru, Stanisław Zdrojewski, student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Wśród innych utworów wykonywanych przez chór z Unisławia będą pieśni ludowe, które przed wojną zebrał w Grzybnie (ziemia chełmińska) więzień obozu Stutthof, ks. Cyryl Karczyński.

Chór Skont-Tin-Nont z Unisławia powstał w 2009 r. Do jego sukcesów należą zwycięstwa w konkursach: O Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Międzynarodowym Spotkaniach Chóralnych w Chełmnie, Wojciechowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Stargardzie Gdańskim; II miejsca w: Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim, Ogólnopolskim konkursie kolęd i pastorałek w Chełmnie i in.

W trakcie „Nocy w Muzeum” będzie można zobaczyć też fragmenty filmu „Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939-1945”, który został zrealizowany przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014.

Więcej informacji o Muzeum można znaleźć na stronie internetowej.


Wszystkie aktualności