Kanał Elbląski - jedyny taki szlak na świecie 23.05.2015

 

Już za tydzień (30.05.2015) po ponad dwuletniej przerwie, wodniacy znów będą mogli korzystać z pochylni na Kanale Elbląskim. 

Kanał Elbląski jest światowej rangi zabytkiem hydrotechnicznym, został zbudowany w latach 1844-1881. Na jego trasie podziwiać można pięć zabytkowych pochylni. Na jego budowę zdecydowano się, by skrócić drogę transportu zbóż, drewna i innych płodów rolnych z terenów Warmii i Mazur w stronę Gdańska i Bałtyku. Całkowita długość kanału wraz z jego odgałęzieniami liczy 151,7 km.
Trasa wiedzie przez sztuczne przekopy, kanały i malownicze jeziora: Druzno, Piniewo, Sambród, Ruda Woda, Ilińsk, Drwęckie, Pauzeńskie, Szeląg, Dauby i Jeziorak. 

Projektanci musieli znaleźć sposób by pokonać ogromną różnicę wysokości (99,15m) pomiędzy jeziorem Druzno a Buczyńcem. Georg Jacob Steenke rozwiązał problem dzięki wprowadzeniu systemu pochylni rozmieszczonych na długości około 10 km. 

Pierwsze rejsy turystyczne po kanale odbyły się w 1912 roku. Rosnące zainteresowanie rejsami pasażerskimi sprawiło, że od 1927 roku odbywały się one regularnie. Obecnie Kanał Elbląski objęty jest ochroną, a wokół niego utworzono Obszar Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego. Na niektórych jego odcinkach można poruszać się wyłącznie kajakiem. 
Kanał Elbląski to jedna z największych atrakcji województwa warmińsko-mazurskiego. W ubiegłych latach jego walory podziwiało nawet 60 tysięcy pasażerów rocznie. 

Z powodu kompleksowej rewitalizacji, odcinek pochylniowy w ostatnich latach był zamknięty dla wodniaków. Prace miały na celu poprawę warunków żeglugowych, bezpieczeństwa użytkowników, a także poprawę funkcjonalności kanału i zwiększenie ilości turystów w regionie. 

Już za tydzień (30.05.2015) trasa Kanału Elbląskiego znów zostanie otwarta dla wodniaków. Po ponad dwóch latach przerwy turyści znów będą mogli podziwiać piękne krajobrazy i sunąć statkami po trawie. Dodatkowo, dzięki staraniom Lokalnej Grupy Działania “Łączy nas Kanał Elbląski”, od tego roku turyści będą mogli dowiedzieć się więcej na temat regionu korzystając z przygotowanych ścieżek questingowych. To trasy, po których podąża się według wskazówek, poszukuje skarbów, rozwiązuje zagadki, a jednocześnie odkrywa niesamowitą historię Kanału Elbląskiego. 

Już nie możemy się doczekać powrotu żaglówek i statków na trasę pochylni. 
Na szczęście do otwarcia pozostał jedynie tydzień! 
Tak jak w latach ubiegłych, po trasie pływać będą statki pasażerskie. Warto wcześniej zadbać o bilety, po tak długiej przerwie trasa Kanału Elbląskiego cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy. 

W galerii prezentujemy zdjęcia pochylni sprzed rewitalizacji. Mamy nadzieję, że po przeprowadzonych pracach będzie jeszcze piękniej! Widzimy się na statku!!


Wszystkie aktualności