Mierzeja Wiślana - ptasi raj

  • Opublikowany: 4 lutego 2015

 

Mierzeja Wiślana to miejsce wymarzone do obserwacji ptaków. Znajdują się tu tereny lęgowe mnóstwa gatunków. Co roku, w okresie jesiennym, organizowane są akcje liczenia przelatujących ptaków. W ubiegłorocznej edycji zaobserwowano 121 tysięcy ptaków ze 107 gatunków!

Mierzeja Wiślana to ostoja przyrody. Dla ochrony jej bogatych zasobów fauny i flory utworzono “Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej” i rezerwaty: “Buki Mierzei Wiślanej” i ornitologiczne “Kąty Rybackie” i “Mewia Łacha”. Ptaki wyjątkowo upodobały sobie to miejsce. Stwierdza się tu obecność około 240 gatunków ptaków, w tym ponad 100 gniazdujących. Oprócz pierzastych znajomych, w wodach Morza można spotkać także morświny i foki.

Podczas leśnych wędrówek warto wziąć ze sobą lornetkę. Jeśli nastawiamy się typowo na obserwację ptaków, szczególnie w pobliżu Zalewu Wiślanego, polecamy wyposażyć się w kalosze - teren bywa tam podmokły.

Podglądać zachowania ptaków, można właściwie o każdej porze roku. Fani ornitologii wiedzą jednak, że najciekawszych obserwacji można dokonać wiosną oraz w okresie jesienno-zimowym.

Wskazówki dla obserwatorów:

Wiosna – najatrakcyjniejszy w tym czasie jest cały pas przybrzeżny. Obowiązkowo należy odwiedzić kolonię kormoranów w Kątach Rybackich. Wiosną warto także zapuścić się w tereny bardziej podmokłe. W trzcinowiskach można zobaczyć m.in. kropiatka, brzęczka, bąka, trzciniaki. Jeśli nie uda się ich dojrzeć, możemy mieć pewność, że je usłyszymy. Mają bardzo charakterystyczne głosy godowe.

Lato – obserwacja ptaków o tej porze roku jest najtrudniejsza. Po wiosennych godach ptaki przeważnie w ciszy opiekują się pisklętami. Należy pozwolić im w spokoju wychować młode. Końcówka lata to czas bardziej ożywiony jeśli chodzi o ptasich wędrowców.

Jesień – jest to jedna z najlepszych pór na obserwacje licznych migrujących, a częściowo już przylatujących na zimowisko ptaków. Polecamy mieć lornetkę zawsze przy sobie. O tej porze roku, najwięcej ptaków gromadzi się w zatokach Zalewu. Jesienią, w okolicach Piasków i Krynicy Morskiej notuje się rekordowe ilości migrujących ptaków drapieżnych, a także mniejszych: wróblowych, krukowatych czy gołębi. W ciągu jednego dnia notuje się przelot nawet kilkudziesięciu tysięcy osobników.

Zima – o tej porze roku zachęcamy do obserwacji ptaków wodnych, które zimują tu w sporych stadach. Szczęśliwcy mogą spotkać bernikle kanadyjskie (do 1300 ptaków). Podczas mroźniejszych zim, kiedy Zalew zamarznie, można liczyć na stada bielaczków, czernic, nurogęsi, gągołów i mew.