Czołg na ulicach Nowego Dworu Gdańskiego! 27.05.2014

W ubiegłą sobotę 24 maja 2014, Nowy Dwór Gdański wstrząsnęła seria wystrzałów z dział bojowych. Przez ulice Kopernika i Sikorskiego przetoczyły się niemieckie wojska pancerne. Od północnej strony miasta wkroczyły wojska radzieckie atakując umocnione pozycje niemieckie. Żołnierze nie oszczędzali nabojów oraz pocisków moździerzowych. Wystrzały czołgu były wprost przerażające!

Wszystko to za sprawą rekonstrukcji, którą w ramach Europejskiej Nocy Muzeów przygotował Żuławski Park Historyczny. 

Zjawiskowa inscenizacja wywołała dreszcze i podziw liczno zebranej publiczności! Udział ponad 100 rekonstruktorów zapewnił widowisko na wyskokim poziomie. Szczegółowe odwzorowanie mundurów żołnierzy, wybuchy zapierające dech w piersiach i płonące pojazdy sprawiły, że widzowie mogli na chwilę poczuć się jak w środku sceny z bitwy, która wydarzyła się w Tiegenhof (historyczna nazwa Nowego Dworu Gdańskiego) w 1945 r. 
Po bitwie można było obejrzeć przemarsz osadników z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej, którzy zasiedlili tzw. Ziemie Odzyskane od stacji kolei wąskotorowej, ulicą Dworcową, na miejsce inscenizacji między Żuławskim Parkiem Historycznym a Żuławskim Ośrodkiem Kultury. 

Tam odbył się spektakl pokazujący rejestrację przybyłych, przekazanie władzy polskiemu burmistrzowi miasta oraz nocną potyczkę wojska z dywersantami.

Rekonstrukcja wypadła wspaniale i mamy nadzieję, że będzie to impreza cykliczna.
Noc Muzeów w takim wykonaniu nie ma sobie równych!

fotorelacja: Maciej Radzicz


Wszystkie aktualności