Co wiemy o Mierzei Wiślanej i okolicach

  • Opublikowany: 5 grudnia 2013

Konkurs "Co wiemy o Mierzei Wiślanej i okolicach" odbył się 3 grudnia w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Krynicy Morskiej z inicjatywy nauczycielek geografii i wychowania fizycznego Katarzyny Swat i biologii, chemii i przyrody Alicji Zielińskiej. Już w sierpniu planując nowy rok szkolny zastanawiałyśmy się w jaki sposób zintegrować młodzież i zachęcić ją do baczniejszego przyjrzenia się środowisku i problematyce Mierzei Wiślanej. Latem odwiedzają nas tysiące turystów, chciałyśmy by młodzież zobaczyła w naszym regionie coś więcej niż jedynie piękne plaże. Nie ukrywamy, że chciałyśmy również pochwalić się naszą piękną szkołą, która  jest ostatnią szkołą na wschodzie Polski. Dalej już tylko Rosja.
Do Krynicy Morskiej zjechały się więc trzyosobowe delegacje młodzieży z Tujska, Mikoszewa, Sztutowa i Stegny by wraz z gospodarzami wziąć udział w turniejowych potyczkach.
Formuła konkursu została tak wymyślona, aby nie oczekiwać od uczestników encyklopedycznej wiedzy. Uczniowie mogli korzystać z literatury a także z mapy Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana", do wyboru mieli pytania za 1 , 2 lub 3 punkty. Trzeba była obrać odpowiednią strategię by pokonać pozostałe drużyny. Pytania dotyczyły problemów zwierząt u nas występujących np. bobra, zająca czy ryb, umiejętności korzystania z mapy, znajomości form ochrony przyrody na naszym terenie. Były również pytania problemowe poruszające zagadnienia przekopu Mierzei Wiślanej a także problematyki elektrowni wiatrowych. Młodzież wykazała się dużą znajomością tematu. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie Jolanta Bulak - Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, Jan Wilkanowski - WWF Polska Błękitny Patrol, Jolanta Waśniewska - Nadleśnictwo Elbląg, Sławomira Kuczma Szczepkowska - ZS Krynica Morska, Katarzyna Swat - organizator. Po zmaganiach uczniowie obejrzeli prezentację o ssakach morskich przygotowaną przez Jana Wilkanowskiego oraz środowisku Mierzei Wiślanej przygotowaną przez Jolantę Bulak.

Najlepsza była drużyna ze Stegny, która za I miejsce otrzymała słuchawki bezprzewodowe SONY ufundowane przez portal www.mierzeja.pl, drugie miejsce po dogrywce zajęła drużyna ze Sztutowa i otrzymała długopisy PARKER i skórzane piórniki ufundowane przez Nadleśnictwo Elbląg, trzecie miejsce zajęła drużyna z Mikoszewa i otrzymała gry planszowe ufundowane przez Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, IV miejsce zajęły Krynica Morska i Tujsk i otrzymali pamięci przenośne 8GB TOSHIBA ufundowane przez Krzysztofa Swat i Roberta Zielińskiego. Poczęstunek ufundował Hotel Kahlberg. Maskotką turnieju była maskotka młodej foczki ufundowana przez WWF Polska
 
Uczniowie byli bardzo zadowoleni i bardzo podobała im się formuła konkursu. Emocje towarzyszyły im jeszcze długi czas.