Mierzeja Wiślana - najbardziej niesamowite półwyspy Ziemi 19.08.2013

 

Mierzeja Wiślana została doceniona przez The World Geography i znalazła się na 5 miejscu w rankingu 15 niesamowitych półwyspów na ziemi
Mierzeja Wiślana (5. miejsce) i Półwysep Helski (6. pozycja), pokonały tak spektakularne miejsca, jak wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO 68-kilometrowa Mierzeja Kurońska na Litwie i w Rosji, czy długa na 26 kilometrów Mierzeja Farewell w Nowej Zelandii, gdzie jest rezerwat blisko 100 gatunków ptaków wodnych. Nowozelandzki cypel coś łączy z polskim - ten na Helu też ma kształt kosy.

Mierzeja Wiślana ma około 96 km długości i 1–2 km szerokości. W tym około 30 km przypada na odcinek Żuław Wiślanych, 56 km na odcinek oddzielający Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej (w tym 30 km po stronie polskiej) do Cieśniny Piławskiej oraz ok. 10 km przypada na odcinek za Cieśniną Piławską do Lochstedt. Mierzeja Wiślana jest wielką piaszczystą wydmą, której wysokość w niektórych miejscach przekracza 30 metrów. Została zbudowana przez morze w wyniku działań fal morskich, a także przez wiejący wiatr. W średniowieczu składała się z szeregu wysp, dzięki czemu położony nad Zalewem Wiślanym Elbląg funkcjonował jako ważny port morski. Znajdują się tu aż cztery rezerwaty przyrody: Ptasi Raj, Mewia Łacha, Kąty Rybackie i Buki Mierzei Wiślanej.
Mierzeja Wiślana zachwyca turystów pięknem krajobrazu oraz czystością natury. Są tu miejsca do odpoczynku w ciszy i spokoju, nietknięte cywilizacją, a także tętniące życiem kurorty. Czyste wody Morza Bałtyckiego oraz Zalewu Wiślanego sprawiają, że jest to wymarzone miejsce do wypoczynku zwłaszcza w sezonie letnim. Choć nie ukrywamy, że w pozostałych miesiącach jest tu równie pięknie.  

15. niesamowitych półwyspów na Ziemi, według The World Geography:
1. La Dune de Bouctouche, Kanada
2. Zlatni Rat, Chorwacja
3. La Manga del Mar Menor, Hiszpania
4. Ocean City, USA
5. Mierzeja Wiślana, Polska/Rosja
6. Półwysep Helski, Polska
7. Mierzeja Kurońska, Litwa/Rosja
8. Spurn Point, Wielka Brytania
9. Minnesota Point, USA
10. Mierzeja Dungeness, USA
11. Mierzeja Farewell, Nowa Zelandia
12. Mierzeja Homer, USA
13. Półwysep Kadyks, Hiszpania
14. Mierzeja Fedotova, Rosja
15. Presque Isle, USA


Wszystkie aktualności