Dni Żuław 2008 - 13-15 czerwca 06.06.2008

Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim serdecznie zaprasza na DNI ŻUŁAW 2008, które odbędą się w dniach 13 - 15 czerwca. Impreza organizowana jest już po raz czternasty. Zaplanowano, jak zawsze, szereg atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i ich młodszych i starszych pociech. Przypominamy, że rok 2008 jest dla całego Pomorza Rokiem Żuław - jest więc okazja, aby bliżej poznać ten region.

W piątek Dni Żuław rozpoczną się od przyznania przez organizatorów corocznych tytułów „Mecenata Kultury Żuławskiej" w podziękowaniu za działania na rzecz kultury regionu. Tegorocznymi laureatami zostali: Kazimierz Sowirko, Chór z Gimnazjum Nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim oraz Zbigniew Jabłoński.

Od godziny 18.00 swój repertuar prezentować będą chóry z Niemiec, Ukrainy i Polski w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Niech się niesie pieśń chóralna". Po ich występach, o godz. 21.00 Żuławski Bank Spółdzielczy zaprasza na występ Grzegorza Wilka i zespołu „Wesołe Futra". Tym koncertem ŻBS chciałby uczcić swoje 60-lecie.

W sobotę, od godziny 10.00 zaplanowano JARMARK ŻUŁAWSKI, podczas którego gminy żuławskie na swoich stoiskach promocyjnych będą prezentować m.in. wystawy rękodzieła ludowego, fotografii, ceramiki, haftu, malarstwa, starych przedmiotów gospodarstwa domowego, także kroniki gminne, zapowiadana jest nawet degustacja i sprzedaż ryb wędzonych. W tym roku uczestnikami Dni Żuław oprócz Nowego Dworu Gdańskiego są gminy: Sztutowo, Stegna, Ostaszewo, Lichnowy, Gronowo Elbląskie, Nowy Staw oraz Krynica Morska. O 15.30 ulicami Nowego Dworu Gdańskiego przejdzie korowód mieszkańców miasta, przedstawicieli zaproszonych gmin, gości z Niemiec i Ukrainy, będzie także parada motocyklistów. Zaraz potem nastąpi oficjalne otwarcie Dni Żuław oraz wręczenie Nagród Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego za 2007 rok „Żuławskim Bursztynkom", Tomaszowi Siekluckiemu i Ryszardowi Szmaglińskiemu. Dla laureatów i wszystkich widzów zagra Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół Budowlanych z Iławy.

Od godziny 18.00 rozpocznie się prezentacja artystów i zespołów amatorskich z różnych gmin w ramach ŻUŁAWSKIEJ UKŁADANKI. Będzie i muzycznie, i tanecznie, i na wesoło. Kolejną atrakcją będzie koncert zespołu rockowego „BEZ PERSPEKTYW", występ tancerzy z zespołu „FRYDERYKIANA", którzy pokażą Suitę tańców egzotycznych. O 21.00 odbędzie się koncert zespołu TERCET EGZOTYCZNY, po którym organizatorzy zapraszają wszystkich na zabawę plenerową. Wieczór zapowiada się więc bardzo ciekawie.

Przez całą sobotę wydarzeniom artystycznym towarzyszyć będą imprezy sportowe: II Memoriał pamięci im. Mieczysława Nowaka - podnoszenie ciężarów, o godz. 11.00 w Hali „Pilawa"; turniej piłki nożnej „OLD BOY", o godz. 15.00 na stadionie LKS; I Mistrzostwo Nowego Dworu Gdańskiego w piłce siatkowej, godz. 11.00 - 16.00 w hali I LO; Żuławski Uliczny Bieg Sztafetowy Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych Powiatu Nowodworskiego (trasa: ulice Sikorskiego, Wejhera, Kopernika, Wąska, Sikorskiego).

W niedzielę będzie kontynuowany JARMARK ŻUŁAWSKI, a na 15.00 zaplanowano TURNIEJ GMIN, podczas którego zaprezentują się ekipy złożone z przedstawicieli samorządów - w zabawie i w rywalizacji w różnorodnych konkurencjach-niespodziankach. Dla uczestników przewidziano atrakcyjne nagrody. Amatorów dobrej kuchni ucieszy z pewnością konkurs kulinarny „Smaki Żuławskie", którego tematem są naleśniki przygotowane na różne sposoby przez gospodynie z rywalizujących gmin. W tym samym czasie, jak co roku, przy ŻOK będzie się odbywał plener malarski dla dzieci „Tak widzę Żuławy".

Wieczorem o godz. 18.00 rozpocznie się część artystyczna. Będzie można zobaczyć niezwykłe widowisko wokalno-taneczne, przygotowane przez zespoły artystyczne z ŻOK i artystów współpracujących, zatytułowane „SUITA ŻUŁAWSKA". To opowieść o Żuławach - jak różne i piękne oblicza przyjmują zmieniając się wraz z porami roku.

Na koniec koncerty zagrają: zespół „NOC" oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dni Żuław finansowane są z budżetu Miasta Nowy Dwór Gdański. Patronami i sponsorami są: Starostwo Powiatu Nowodworskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Specjal - Grupa Żywiec, Żuławski Bank Spółdzielczy, Lotos. Honorowym patronatem imprezę objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Do pobrania:

Program Dni Żuław 2008 (pdf)

Agnieszka Piórko


Wszystkie aktualności